İlçemizde yaklaşık 100 dekarlık alanda toplam 800 ton civarında kuru fasulye üretimi yapılmaktadır. Yayla özelliği taşıyan ilçemizin iklimi fasulye yetiştirmeye elverişli olup, iklim ve toprağın yetiştiriciliğe elverişli olması toprağa ayrı tat ve lezzet katmaktdır. Çameli fasulyemizin bu kadar ünlü olması da bu özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Fasulye yetiştiriciliği yapılmayan köyümüz yok gibidir. Hemen hemen tüm köylerimizde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu nedenle çiftçilerimizin önemli gelir kaynaklarından birisidir. İlçemiz yetiştiricilik de bu kadar öneme sahip olmasına rağmen köylümüzün ürününü rahat pazarlayabileceği toplama merkezleri mevcut değildir. Bu konuda çalışmalar devam etmekte olup sonuçlandığı zaman pazarlama sorunu da ortadan kalkmış olacaktır.

Şimdilik üreticilerimiz yetiştirdikleri ürünleri kendi imkanları ile Çameli pazarında satmaktadırlar. Fasulyenin faydaları saymakla bitmez; başta kandaki kolesterolü önemli ölçüde düşüdür. Potasyum oranının yüksek olması nedeniyle yüksek tansiyonun düşürülmesinde önemli bir etkendir.

İçeriğinde yüksek oranda demir bulunması nedeniyle kansızlığa karşı çok iyi bir ilaçtır. Fasulye yüksek oranlı antioksitan içeriği ile kanser riskini azaltır. Özellikle meme kanseri kalın bağırsak kanserlerine karşı iyi geldiği söylenir. Fasulye protein bakımından çok zengindir. Bitkisel protein ihtiyacının karşılanmasında çok faydalıdır.